![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vinprovarsked + 4856040
*
nr 485 6040
Vinprovarsked +
askkopp, pläter/nysilver
Utrop:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 september 2007
kl 16:16:54
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: askkopp nysilver pläter silver vinprovarsked ädelmetall
-
5088 Bestick
nysilver, Spetsmodell, ca 60 del
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:24
-
5117 Bestick
silver, 5 delar, Finland. Längd: 11,5-18, vikt: 18..//
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 18:36
-
5210 Bestick
silver, 6+ 6+ 6 delar. Vikt: 1000 gr ca, längd: 17..//
Aktuellt bud: 6.600 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:55
-
5115 Cigarettetuier
2 st, silver. Längd: 8-11,5 total. Vikt: 255 gr ca
Aktuellt bud: 1.900 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 19:04
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 19:39
-
5244 Kaffeservis
+ uppläggningsfat, 8 delar, nysilver, Webster Wilc..//
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:58
*
Vinprovarsked +
nr 485 6040
Vinprovarsked +
askkopp, pläter/nysilver
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Sista tid för bud online: |
måndag 17 september 2007 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: askkopp nysilver pläter silver vinprovarsked ädelmetall
-
5088 Bestick
nysilver, Spetsmodell, ca 60 del
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:24 -
5117 Bestick
silver, 5 delar, Finland. Längd: 11,5-18, vikt: 18..//
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 18:36 -
5210 Bestick
silver, 6+ 6+ 6 delar. Vikt: 1000 gr ca, längd: 17..//
Aktuellt bud: 6.600 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:55
-
5115 Cigarettetuier
2 st, silver. Längd: 8-11,5 total. Vikt: 255 gr ca
Aktuellt bud: 1.900 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 19:04 -
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 19:39 -
5244 Kaffeservis
+ uppläggningsfat, 8 delar, nysilver, Webster Wilc..//
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:58